Atrakcyjność fizyczna okiem naukowca

Atrakcyjność fizyczna okiem naukowca

Nauka od bardzo dawna stara się ubrać w formalne szaty jedną z najbardziej nieuchwytnych kwestii, jaką jest atrakcyjność w relacjach damsko-męskich. Co sprawia, że jesteśmy dla kogoś atrakcyjni, a dla kogoś innego już nie?

Dlaczego jedne osoby wydają się zazwyczaj być bardziej atrakcyjne od innych niezależnie od tego, kogo się zapyta, a inne są ogólnie mniej atrakcyjne? I jak to się dzieje, że wiele potencjalnie wystrzałowych osób mimo wszystko nie jest atrakcyjna?

W poszukiwaniu ideału

W przypadku randek internetowych kwestia atrakcyjności fizycznej ma trochę mniejsze znaczenie, ponieważ nie widzimy się tu bezpośrednio, a zdjęcie to zdjęcie – wszyscy umiemy na nich wyjść dobrze przy obecnych technologiach. Nie potrzeba nawet żadnych specjalnych umiejętności, ponieważ wystarczy włączyć kilka filtrów w aplikacji i gotowe: “łabędź jak w mordę strzelił”.

Przesada w wykorzystaniu filtrów potrafi się na nas zemścić, ale to temat na inną okazję. Mimo to, wygląd ma znaczenie i osoby bez zdjęcia mają na portalach randkowych zdecydowanie mniejsze wzięcie od osób, które wstawią jakąkolwiek fotografię. Nasza pierwsza ocena dotyczy bowiem zgodności z idealną formą.

Forma idealna

Osób idealnych oczywiście nie ma, ale jak dowiedli naukowcy, człowiek wyprodukowany jest od bardzo konkretnej, symetrycznej formy. Nasza twarz powinna być idealnie symetryczna, a do tego rozkład poszczególnych struktur anatomicznych powinien być zgodny z określonymi normami. Różnice jednostkowe się zdarzają, ale jak dowodzą niezliczone badania, im bliżej zachowania odpowiednich proporcji, tym nasza twarz będzie się wydawała bardziej atrakcyjna.

Dlaczego tak jest? Spekulacji jest bardzo wiele na ten temat i z braku konkretnych dowodów raczej nie ma sensu ich tutaj przytaczać, ponieważ są ze sobą sprzeczne. Tym niemniej, wiemy na pewno, że wszelkiego rodzaju zaburzenia typu nierównego zgryzu czy rozstawionych bardzo szeroko oczu w sposób bezpośredni powodują wyraźny spadek naszej atrakcyjności w oczach potencjalnego partnera.

W Internecie dostępne są nawet specjalne aplikacje, które pozwalają nam przeanalizować nasz wygląd pod kątem w ten sposób rozumianej atrakcyjności fizycznej, ale nie należy się nimi za bardzo przejmować. Randka internetowa jest dla każdego, nie tylko najpiękniejsi tworzą związki, a do tego w atrakcyjności znaczenie odgrywa nie tylko aspekt czysto fizyczny.

admin

Dodaj komentarz